Wielkanocna Babka Piaskowa z bakaliami.
Babka wielkanocna, obok mazurka, to ozdoba świąt, a przepisów na nią jest wiele. Historia babki sięga XVII wieku i czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Jak pogodzić kulinarne ambicje z napiętym grafikiem przedświątecznych zadań? Jeśli chcesz samodzielnie upiec babkę, przedstawiamy przepis na 1 formę Wielkanocnej Babki Piaskowej z bakaliami o pojemności ok. 1,5kg ciasta.
Przepis na ciasto wielkanocnej babki piaskowej:
- 250 g Masło 82%
- 300 g Cukier Puder
- 300 g Jaja
- 400 g Mąka
- 300 g Bakalii
Syrop do nasączania ciasta:
- 200 g Woda
- 80 g Cukier
- 5 g Ekstrakt waniliowy
- 40 g Rum lub likier kokosowy
Lukier:
- 500 gr Cukier Puder
- 70 g Białko
- 25 g Glukoza ( opcjonalnie )
- 15 g Sok Cytryny
Niezbędne Akcesoria:
- Forma do pieczenia babki z kominem
- Mikser ( najlepiej z łopatką do mieszania)
- Miski
- Kratka do studzenia
Przygotowanie ciasta:
Ciasto z reguły pieczemy w temperaturze ok. 200 st. C ok. 25 min. wszytko zależy oczywiście od piekarnika jaki mamy do dyspozycji, dlatego zawsze warto sprawdzić stopień wypieczenia przed wyjęciem z piekarnika.
Masło ubić z cukrem pudrem, do uzyskania gładkiej konsystencji o jasnym kolorze. Następnie zacząć dodawać stopniowo jajka, cały czas ubijając. Masę najlepiej ubijać w mikserze tzw. łopatką.
PORADA! Po dodaniu jajek masa może wyglądać na trochę zważoną. Jest to naturalne zjawisko po połączeniu tłuszczu z płynnymi jajkami. Nie przejmujemy się tym!
Do misy z ubitym masłem i jajkami, wsypać mąkę i bakalie. Całość dokładnie wymieszać. Ciasto przelać do formy do wypieku babek z kominem lub innej dowolnej. Wypiekać w zależności od pieca:
- przy termoobiegu 170 C 40 minut
- przy piekarniku góra/dół 190 C 60 minut.
PORADA! Jeżeli na wstępie widzimy, że ciasto zaczyna się szybko rumienić temperaturę należy zmniejszyć. Ładnie wyrośnięte ciasto będzie od góry popękane. Po upływie podanego czasu, trzeba sprawdzić drewnianym patyczkiem, wbijając go w wypieczoną chrupką część ciasta (do końca, obracając nim dookoła), czy ciasto w środku jest wypieczone. Patyczek powinien być suchy. Jeżeli znajdują się na nim resztki wilgotnego ciasta, pozostawiamy formę w piekarniku jeszcze na 5 min. Czynność tą powtarzamy do czasu uzyskania suchego patyczka.
Babkę wyjąć z piekarnika i odstawić do przestygnięcia.
Przygotowanie syropu i nasączanie ciasta:
W czasie jak piecze się Babka, przygotować syrop. Wodę, cukier, ekstrakt waniliowy wlać do garnuszka i doprowadzić do wrzenia. Przestudzić i dodać rum lub likier kokosowy.
Lekko ciepłą Babkę najlepiej postawić na kratce do studzenia ( pod spód podłożyć tackę) lub wstawić ją do większej misce. Babkę oblewamy syropem po całości od góry. Ciasto przekładamy do drugiej miski lub z kratką na drugą tackę. Syropem, który pozostał w naczyniu ponownie oblać Babkę. Czynność powtórzyć do momentu wykurzania całego syropu.
PORADA! Dla uzyskania najlepszego efektu nasączenia ciasta należy oblewać ciepłą Babkę, ciepłym syropem.
Przygotowanie lukru:
Wszystkie komponenty łączymy w mikserze do uzyskania gęstej i lśniącej konsystencji. Lukier do dekoracji powinien mieć lekko lejącą konsystencję. W tym celu należy go trochę podgrzać i w razie potrzeby dodać odrobinę ciepłej wody.
Dekoracja ciasta:
Lukier przekładamy do worka cukierniczego i nanosimy go okręgami na górę Babki. Powinno być go tyle by trochę spłynął na boki. Ciasto najlepiej jest podnieść na talerzyku i od spodu równomierni popukać. Spowoduje to równomierne, powolne spływanie lukru w dół. Na Babce utworzy się biały kołnierzyk lukrowy.
Tak przygotowaną Babkę piaskową można udekorować własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami czekoladowymi lub wykorzystać już gotowe świąteczne wzory z czekolady w kształcie wielkanocnych figurek króliczków, zajączków lub kurczaczków.
Gotowa Babka Wielkanocna smakuje najlepiej zaraz po upieczeniu. Polecamy przygotować ją na dzień przed podaniem. Ciasto przechowywane pod przykryciem zachowa świeżość przez ok. 3 dni.
W przygotowaniu przepisu na naszych szkoleniach cukierniczych będzie Wam mentorował:
Igor Zaritskiy
Utalentowany, kreatywny, pracowity i przede wszystkim doświadczony cukiernik!
Mówi o sobie:
„Cukiernictwo jest moją pasją. Ostatnie 10 lat poświęciłem na podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności cukierniczych, w wyniku czego trzykrotnie stanąłem na podium w kilku znanych światowych konkursach. Moja ciężka praca i pasja zawsze stanowiły ogromne zaangażowanie, dając mi uznawanie i lojalność klientów”
Przeczytaj także:
- Jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej?
- Jak otworzyć cukiernię – dofinansowania, biznesplan, wskazówki
- Zawód cukiernik – czyli jak zostać cukiernikiem?
- Ciasto parzone (na ptysie) – porady dla początkujących
- Prażynka do tortu – jak zrobić tort z chrupiącą warstwą?
- Co to są monoporcje i jak je zrobić?
- Jak nasze szkolenia pomogą Ci rozwinąć karierę cukierniczą?
- Krem śmietankowy – jak go przygotować?