Przepis na pączki – prosto i przyjemnie

Jak wyglądają i smakują najlepsze pączki? Co jest ich sekretem? Z perfekcyjnym smakołykiem kojarzy nam się przede wszystkim jego charakterystyczny wygląd – dobrze przyrumienione ciasto z jasną obwódką.

Rodzaje pączków

Ta słodkość doczekała się wielu odmian. Praktycznie każdy kraj może pochwalić się nieco innym przepisem na pączki.

Różnice w przepisach na pączki możemy zauważyć już po przekroczeniu granicy z Niemcami, gdzie spróbujemy wariantów berlińskich. Choć to zdecydowanie najbardziej zbliżone wypieki do naszych pączków, to jednak istnieją pewne różnice. Ich powierzchnia jest idealnie gładka, ozdobiona wyłącznie cukrem pudrem.

Gniazdka to niezwykle pieszczotliwa nazwa na pączki wiedeńskie. Są wykonane z parzonego ciasta ptysiowego, czemu zawdzięczają swoją miękkość. Zazwyczaj oblewa się je dużą ilością lukru.

Pączków amerykańskich z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Charakterystyczne donuty wzbudzają wiele kontrowersji, jakoby nie miały wiele wspólnego z prawdziwymi. Wyglądem do donutów zbliżone są pączki angielskie. Podstawą tego przepisu jest serek (najczęściej homogenizowany), zapewniający puszystość ciasta.

Włoska wariacja na temat pączków to zupełne przeciwieństwo tego, co znamy z polskich cukierni. Zeppole to ptysiowe pączki formowane na płasko, wypełnione w środku kremem budyniowym. Obsypane cukrem pudrem bardziej przywodzą na myśl ptysie niż tradycyjne pączki.

Dobre, bo polskie – przepis na pączki domowe

Rodzajów pączków jest o wiele więcej, a i tak najchętniej wracamy do naszej narodowej tradycji. Duże, kształtne kule to przysmak, po który sięgamy nie tylko przy okazji Tłustego Czwartku. Nic więc dziwnego, że pojawia się chęć odtworzenia tego niepowtarzalnego smaku we własnym zaciszu domowym. Jaki jest więc najlepszy przepis na pączki?

Podstawą jest dobre ciasto, koniecznie wyrośnięte na wysokiej jakości drożdżach. Należy zadbać również o właściwą wartość pozostałych składników, ponieważ wszystko to będzie wyczuwalne w pączku po przygotowaniu. Ciastu musimy zapewnić odpowiednią ilość czasu na wyrastanie – zaowocuje to perfekcyjnie puszystą teksturą po usmażeniu.

Nadzienie to dla wielu najważniejsza składowa pączka. Do wypełnienia środka używa się konfitury z róży (najbardziej klasyczna wersja, która zawsze się sprawdza), kremów budyniowych i krówkowych, ajerkoniaku, czekolady, twarożku lub dżemu. Możesz zdecydować się także na przygotowanie własnego kremu. Tej trudnej sztuki nauczy Cię Igor Zaritskim na naszym szkoleniu “Podstawy cukiernictwa”.

Ważnym elementem przepisu na pączki jest również olej użyty do smażenia. Wybierajmy ten najwyższej jakości, biorąc pod uwagę, że tłuszczu w garnku musi być dużo.

Przepis na pączki domowe – składniki

Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 375 g żółtek
  • 375 g masła 82%
  • 375 g mleka
  • 175 g cukru (A)
  • 375 g mąki (A)
  • 45 g drożdży
  • 900 g mąki (B)
  • 200 g cukru (B)

Przepis na pączki – wykonanie

Wyrabianie ciasta rozpoczynamy od zrobienia rozczynu ze świeżych drożdży. Do ciepłego mleka dodajemy więc drożdże, cukier (A) i mąkę (A), a następnie całość przykrywamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.

Po upływie tego czasu do rozczynu należy dodać pozostały cukier (B), resztę mąki (B), ekstrakt waniliowy oraz  masło w temperaturze  pokojowej. Całość wyrabiamy przez kilka minut do powstania elastycznego ciasta. W międzyczasie dodajemy stopniowo żółtka, a na końcu – zest pomarańczy. Następnie przykrywamy naczynie i zostawiamy ciasto do wyrośnięcia na około 2 godziny.

Po wyrośnięciu ciasto jest gotowe do formowania. Trzeba najpierw przemieszać je ręcznie. Następnie odrywamy po niewielkim kawałku ciasta, formujemy w kulkę i spłaszczamy go lekko dłonią. Uformowane pączki powinny ważyć ok. 50–60 g. Tak przygotowane odkładamy znów w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny.

Wyrośnięte smażymy na głębokim tłuszczu z obu stron do zarumienienia. Po czym poznać najlepszy przepis na pączki? Po usmażeniu na cieście utworzy się charakterystyczna biała obwódka – to znak, że pączki wyrosły prawidłowo.

Usmażone osuszamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. W dobrym przepisie na pączki domowe ważny jest jeszcze ostatni krok – ozdobienie ciepłych słodkości lukrem.

Smacznego!

Przeczytaj także:

Strona Główna Wiedza Cukiernicza Przepis na pączki – prosto i przyjemnie