Jak pokroić tort? Praktyczne wskazówki
W sezonie wiosenno-letnim, w którym odbywa się najwięcej przyjęć różnego typu, coraz częściej sięga się po różnego rodzaju słodkości. Należy do nich także tort, który jest niemal nieodzownym elementem urodzin, komunii, ślubu czy innych imprez okolicznościowych. Wraz w tym czasem pojawia się pytanie – jak pokroić tort na równe kawałki, w taki sposób, aby goście byli zadowoleni, a wszystko to zachowało estetyczny charakter?
Do różnych tortów niezbędne będzie zastosowanie równie zróżnicowanych technik krojenia tortu. Dzięki temu otrzymać będzie można najlepsze efekty. Kwestią, o której trzeba pamiętać, jest fakt, że torty należy trzymać w lodówce, jednak nie każdy ich rodzaj należy kroić bezpośrednio po jego wyciągnięciu.
Kilka praktycznych wskazówek:
W zależności od tego, czy tort jest pokryty masą cukrową, czy kremem, będzie się różnił sposób postępowania z nimi. Tort w masie cukrowej będzie nadawał się do krojenia bezpośrednio po wyjęciu, natomiast ten w kremie powinien nabrać temperatury pokojowej, gdyż musi być on miękki. Powinno zająć to około pół do godziny czasu, aby kroiło się go najlepiej. Do niemal każdego rodzaju tortu należy zastosować ostry nóż, najlepiej bez ząbków. W zależności od preferencji, nóż kuchenny może być z zaokrągloną lub szpiczastą końcówką, przy czym szpiczaste końcówki lepiej sprawdzają się w przypadku krojenia trójkątnych kawałków. Przed każdym przekrojeniem niezbędne będzie zanurzenie go w gorącej wodzie, a następnie przetarcie go papierowym ręcznikiem. Czynność tę należy powtarzać każdorazowo. Wiele osób zastanawia się jednak, jak pokroić tort bezowy, który potraktowany nieumiejętnie może się po prostu rozpaść. W tym przypadku również sprawdzi się patent z nożem i wodą. Jednak tutaj niezbędne jest, aby był on zwilżony podczas przekrawania. Można do tego użyć także jakiegoś tłuszczu, np. w sprayu. Niezbędne jest, aby powierzchnia noża była śliska. Do krojenia bezy zdecydowanie lepiej sprawdzają się noże z ząbkami. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, tort należy kroić bezpośrednio po wyciągnięciu z lodówki.
Jeżeli krojenie tortu nie stanowi spektakularnego elementu uroczystości, to możemy skorzystać ze specjalnych znaczników do krojenia ciasta, które na jego powierzchni w delikatny sposób zaznaczają linie krojenia. W ten sposób bez problemu ukroimy równe porcje.
Jak pokroić okrągły tort?
To jak kroić tort o kształcie okręgu nie budzi raczej kontrowersji. Najlepiej jest wyznaczyć sobie środek tortu i wbić w niego ostrze noża, następnie powoli krojąc po reszcie powierzchni, aż do krawędzi. Aby kawałki były równe można przekroić cały tort na pół, również zaczynając od środka. Następnie łatwiej będzie wyznaczyć symetryczność pozostałych kawałków.
Innym sposobem krojenia tortów okrągłych, zwłaszcza wyskokach, które mają kilka warstw, jest krojenie wzdłuż na plastry o szerokości ok. 2-3 cm. Taki prostokątny kawałek odkrojonego ciasta możemy podzielić na 2-3 porcje.
Jak pokroić tort prostokątny?
Tort prostokątny najlepiej pokroić w prostokąty, tak jak zwykłe ciasto. Należy jednak ponownie zaczynać cięcie od czubka noża.
Jak pokroić tort książka?
O ile tort okrągły i prostokątny są w miarę nieszkodliwe, tak najwięcej osób głowi się nad tym, jak pokroić tort w kształcie książki. Nie jest to jednak takie trudne jak może się wydawać. I w tej sytuacji warto zastosować się do zasady krojenia tortów prostokątnych. Jedynie wewnętrzne kawałki będą miały nieco większą wysokość.
Tort piętrowy – jak go kroić?
W przypadku tortów piętrowych poszczególne warstwy oddzielone są od siebie specjalnymi podkładkami pod tort. Warstwy tortu kroimy od najwyższej do najniższej. Ważne, aby podczas krojenia niższych warstw z ciasta wyjąć wszystkie wsporniki. W przypadku tortów piętrowych na uroczystościach z pewnością możemy liczyć na fachową pomoc obsługi ☺
To, jak kroić tort różnego rodzaju nie jest takie trudne. Kluczową kwestią jest rodzaj noża, a także sposób jego dopasowania w zależności od rodzaju tortu. Natomiast kwestie rozdzielania porcji są już kwestią indywidualną. Warto do tego zastosować łopatkę, której zadaniem jest pomoc w serwowaniu tych słodkości.
Przeczytaj także:
- Jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej?
- Jak otworzyć cukiernię – dofinansowania, biznesplan, wskazówki
- Zawód cukiernik – czyli jak zostać cukiernikiem?
- Ciasto parzone (na ptysie) – porady dla początkujących
- Prażynka do tortu – jak zrobić tort z chrupiącą warstwą?
- Co to są monoporcje i jak je zrobić?
- Jak nasze szkolenia pomogą Ci rozwinąć karierę cukierniczą?
- Krem śmietankowy – jak go przygotować?