Termometr cukierniczy – gdzie i jaki kupić?
Tworzenie imponujących słodkości z pozoru może wydawać się proste. Często osoby niezwiązane z tą branżą mają wrażenie, że w cukiernictwie nie wykorzystuje się specjalistycznych przyrządów, ułatwiających pracę na co dzień. Nic bardziej mylnego – to właśnie kreowanie słodkich dzieł sztuki jest przestrzenią do wykorzystywania praktycznych pomocy. Jedną z nich jest właśnie termometr cukierniczy. Jaki wybrać model, aby być z niego zadowolonym podczas codziennej pracy? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę w tej kwestii.
Termometr cukierniczy – co to jest?
Cukiernik, który chce się nieustannie rozwijać w swoim fachu, z pewnością nie może zapominać o wykorzystaniu praktycznych narzędzi, dzięki którym tworzenie imponujących wypieków jest jeszcze bardziej precyzyjne. W tej kwestii zdecydowanie przoduje profesjonalny termometr cukierniczy. Jaki kupić model, który będzie sprawdzał się każdego dnia pracy? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest to praktyczne narzędzie. Dobry termometr cukierniczy powinien stanowić przede wszystkim funkcjonalną pomoc w trakcie przygotowywania słodkich produktów. Termometr tego typu pozwala na określenie z dużą dokładnością temperatury przygotowywanej polewy, ciasta i innych. W cukiernictwie jego zastosowanie jest niezwykle szerokie, ponieważ w wielu kwestiach to właśnie temperatura odgrywa kluczowe znaczenie.
Jaki termometr cukierniczy jest dobry i dlaczego warto z niego korzystać?
Przyswojenie naczelnych zasad sztuki cukierniczej z pewnością nie jest zadaniem prostym. Z tego względu prowadzimy szereg profesjonalnych szkoleń cukierniczych, na których najwięksi mistrzowie cukiernictwa dzielą się swoją wiedzą oraz bezcennym doświadczeniem, zdobytym na przestrzeni wielu lat intensywnej pracy. Oprócz szkoleń warto jednak wdrożyć wykorzystanie praktycznych przyborów kuchennych, takich jak termometr cukierniczy.
Jaki kupić model, aby być zadowolonym z jego praktycznego wykorzystania na co dzień? Taka decyzja jest głównie uzależniona od modelu pracy. Istnieje wiele rodzajów praktycznych termometrów cukierniczych, które w zależności od swoich cech sprawdzają się w nieco odmiennych aspektach i warunkach. W mniejszości istnieją jeszcze termometry analogowe, ukazujące wynik pomiaru w tradycyjny sposób.
W cukiernictwie, jak i w gastronomi, pomiar temperatury jest często bardzo ważny w całym procesie technologicznym, począwszy od transportu, przez przechowywanie i skończywszy na gotowaniu i pieczeniu. Zdecydowanie właściwszym wyborem jest termometr cyfrowy lub laserowy. Kolejną istotna kwestią jest to, czy temperatura mierzona będzie podczas gotowania, np. płynnych składników deserów. Do tego rodzaju pomiarów, powinien być użyty termometr wodoodporny, najlepiej z sondą penetracyjną na dłuższym kablu.
W sprzedaży dostępne są też termometry dwufunkcyjne, mierzące temperaturę z zastosowaniem celownika laserowego na podczerwień. Termometr na podczerwień świetnie sprawdza się do szybkich pomiarów. Najczęściej spotykanym i wybieranym termometrem w branży spożywczej jest miernik z punktową kontrolą temperatury za pomocą sondy. Element sondy może być składany, co czyni termometr kieszonkowym, łatwym do użytkowania.
Wszystkie tego typu produkty nadają się do praktycznego zastosowania w trakcie pracy. Ich wykorzystanie jest niezbędne, jeśli chodzi o temperowanie czekolady, gotowanie syropu cukrowego czy konfitur, przygotowywanie słodkiego karmelu oraz wielu innych składników. Nadzór temperatury pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu, co bezpośrednio przekłada się na rezultat końcowy w postaci gotowego wypieku. W cukiernictwie nie ma miejsca na niedokładność, dlatego wykorzystanie profesjonalnego termometru cukierniczego jest w wielu przypadkach niezbędne.
Gdzie kupić termometr cukierniczy?
Jakość jest najważniejsza w przypadku wyboru termometru cukierniczego. Gdzie kupić tego typu pomoc? Najlepsze termometry, których jakość została szeroko potwierdzona poprzez pozytywne opinie mistrzów cukiernictwa, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jakość przyboru pomiarowego szybko da o sobie znać w trakcie codziennej pracy.
Przeczytaj także:
- Zawód cukiernik – czyli jak zostać cukiernikiem?
- Ciasto parzone (na ptysie) – porady dla początkujących
- Prażynka do tortu – jak zrobić tort z chrupiącą warstwą?
- Co to są monoporcje i jak je zrobić?
- Jak nasze szkolenia pomogą Ci rozwinąć karierę cukierniczą?
- Krem śmietankowy – jak go przygotować?
- Wanilia w cukiernictwie. Krem waniliowy – jak go przygotować i do czego wykorzystać?
- Jak wygląda szkolenie cukiernicze? Czego się spodziewać na szkoleniach w Warsaw Academy of Pastry Arts?