Jak dzielą się wyroby cukiernicze?
Sztuka cukiernicza pozwala na stworzenie wielu pysznych, a także bardzo słodkich wyrobów. Nie każdy jednak zastanawiał się nad ich podziałem. Właściwie wszystkie słodycze można podzielić na konkretne kategorie.
Na co dzień zajmujemy się organizacją szkoleń cukierniczych, więc dysponujemy dużą wiedzą merytoryczną w tym temacie. Korzystając z naszego doświadczenia, opowiemy Ci w poniższym artykule o tym, w jaki sposób fachowo dzielić wyroby cukiernicze.
Słodycze – dlaczego ludzie je tak kochają?
Słodki smak podoba się bardzo wielu osobom. Szczególnie jeżeli słodycze przygotowane są chociażby z wysokiej jakości czekolady. Trudno powiedzieć, w czym tkwi sekret miłości ludzi do deserów. Być może słodkość kojarzy się z przyjemnymi momentami. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, by nauczyć się sztuki cukierniczej?
Zachęcamy Cię do zapoznania się z oferowanymi przez nas kursami z zakresu cukiernictwa. Każdy z kursów przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć doświadczenie cukiernicze pod okiem profesjonalistów. Dzięki takim zajęciom zdobędziesz nową wiedzę i kwalifikacje – przede wszystkim praktyczną, ugruntowaną solidną teorią.
Wyroby cukiernicze – podział
Wyroby cukiernicze możemy podzielić na kilka różnych kategorii. Zaczniemy od podziału książkowego, bo z takim najczęściej można się spotkać w literaturze fachowej.
Wyroby czekoladowe – tak nazywa się wszystkie produkty, w skład których w głównej mierze wchodzi czekolada. Do tej kategorii można zaliczyć, chociażby tabliczki czekolady, praliny, draże czekoladowe, ale również wafle i pierniki czekoladowe. Co ciekawe osobną kategorie stanowi samo kakao.
Odmienną kategorią są wszelkie wyroby czekoladopodobne. Czekoladopodobne, gdyż w produkcji nie jest używana pełnowartościowa czekolada. W składzie tych produktów znajdują się inne rodzaje tłuszczów oprócz kakaowego. Typowymi wyrobami czekoladopodobnymi są polewy. Dlatego też produkty oblane polewą na bazie kakao również zaliczane są do tej grupy. Dla przykładu mogą to być ciepłe lody w polewie czekoladowej.
Półprodukty cukiernicze to grupa produktów w części już gotowa do połączenia z innymi składnikami. Półprodukty przeznaczone są przede wszystkim dla zapalonych cukierników i do produkcji słodkich wyrobów. Przykładem może być masa marcepanowa, albo pasta smakowa do lodów. Dzięki nim można stworzyć naprawdę pyszny, a zarazem estetyczny deser.
Słodycze, które przybyły do Europy od wschodnich sąsiadów nazywamy wyrobami wschodnimi. Do tej kategorii można zaliczyć między innymi chałwę, nugaty czy orzechy prażone.
Wyroby cukiernicze trwałe to takie, które nie psują się przez przynajmniej jeden miesiąc od momentu wyprodukowania. W tej grupie spotkasz się na przykład z marcepanem czy, co może być dla niektórych zaskoczeniem – gumami do żucia.
Należy wspomnieć również o pieczywie cukierniczym. To z kolei dzieli się na dwie kategorię. Pierwszą jest pieczywo cukiernicze trwałe, czyli chociażby słodkie herbatniki. Drugą podgrupą jest tak zwane pieczywo parzone – między innymi można zaliczyć tutaj pieczywo drożdżowe.
Jak można zauważyć, część produktów może zaliczać się do dwóch różnych kategorii.
Oczywiście nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju cukierkach. Mają one swoją specjalną kategorię. Cukierkami nazwać można zarówno krówki, jak i chociażby draże czekoladowe.
Wyroby cukiernicze – prosty podział
Patrząc na wyroby cukiernicze oczami konsumenta, nasuwa się dużo prostszy podział. Oczywiście każdy wskaże czekoladę, wafelki, batony, cukierki, ale mamy przede wszystkim ogromny wybór słodkości z cukierni. Zaliczyć do nich możemy ciasta, które z kolei podzielimy według rodzajów. Tort stanowi tutaj osobny wyrób cukierniczy. Jeszcze innym będą monoporcje, ciasta bankietowe i desery w pucharkach.
Konkluzja powinna być jedna. Wybierając słodkości starajmy się wybierać te najzdrowsze, ograniczając ilość cukru, sztucznych dodatków i konserwantów do minimum. Niejednokrotnie najlepszą decyzją jest samodzielne przygotowanie pysznego ciasta, zdrowego batona lub kulek mocy.
Wyroby cukiernicze, podział – podsumowanie
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak dzielą się wyroby cukiernicze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej interesujących rzeczy na temat słodyczy, a także wyrobów cukierniczych to koniecznie zapoznaj się z resztą artykułów na naszym blogu. Chcesz być cukiernikiem? W takim wypadku oprócz czytania artykułów — serdecznie zapraszamy Cię do uczestnictwa w organizowanych przez nas kursach z zakresu sztuki cukierniczej.
Przeczytaj także:
- Jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej?
- Jak otworzyć cukiernię – dofinansowania, biznesplan, wskazówki
- Zawód cukiernik – czyli jak zostać cukiernikiem?
- Ciasto parzone (na ptysie) – porady dla początkujących
- Prażynka do tortu – jak zrobić tort z chrupiącą warstwą?
- Co to są monoporcje i jak je zrobić?
- Jak nasze szkolenia pomogą Ci rozwinąć karierę cukierniczą?
- Krem śmietankowy – jak go przygotować?