Sernik jest jednym z najbardziej lubianych wypieków wielu Polaków i nie tylko. Jednak samo jego upieczenie potrafi być problematyczne. Kluczowe jest tutaj, aby utrzymał swoją objętość na całej powierzchni, a nie jedynie przy brzegach jak to często bywa. Wiele osób zastanawia się, dlaczego sernik opada, jednak w zależności od tego, w jakim momencie przygotowywań się to dzieje, powodów może być kilka. Jak piec sernik, żeby nie opadał i jakie są tego źródła?
Dlaczego sernik opada w trakcie pieczenia?
Powodów czemu sernik opada, może być wiele. Pierwszym i kluczowym jest wybór niewłaściwego sera. Aby sernik wyszedł idealny ważne, aby zastosować odpowiednio tłusty składnik. Wybierając ser, należy wziąć wariant półtłusty albo tłusty. Jeśli natomiast zastosowany zostanie ser chudy, a w trakcie przygotowywania okaże się zbyt chudy, można z powodzeniem dodać do niego trochę śmietany bądź mleka. Doskonale sprawdzi się w tej roli także masło. Ważne jest także odpowiednie zmielenie sera przed przystąpieniem do przygotowywania ciasta. W tym celu zaleca się podwójne przemielenia sera, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek grudek za sprawą wykonania tej czynności w sposób niedokładny.
Dlaczego sernik opada po upieczeniu?
Sposobem na zapomnienie o istnieniu pytania ,,Dlaczego sernik opada po wyjęciu z piekarnika?” jest posmarowanie masłem górnej powierzchni wypieku. Do tego działania posłużyć się można silikonowym pędzelkiem. Bardzo skuteczną metodą jest pozostawienie upieczonego sernika w nagrzanym, jednak wyłączonym piekarniku do momentu ostygnięcia. To właśnie tak nagła zmiana temperatury otoczenia może być powodem opadania sernika. Warto więc ograniczyć wszelkie aspekty, które mogłyby mieć na to negatywny wpływ.
Co zrobić, żeby sernik nie opadał po upieczeniu?
Ciekawym sposobem może być upieczenie sernika w kąpieli wodnej. Sprawi to, że będzie miał jednolicie upieczoną masę i nie będzie opadał. Oprócz tego jego prezencja także będzie nienaganna. Może się jednak zdarzyć tak, że sernik będzie trochę zbyt luźny, w tej sytuacji warto włożyć go do lodówki na kilka godzin, aby w pełni stężał. Dzięki temu wyeliminuje się ryzyko nieestetycznych pęknięć na jego powierzchni czy przypaleń, ale przede wszystkim także nie będzie on opadał. Wystarczy ułożyć szkło żaroodporne, które będzie wypełnione wrzątkiem poziom niżej pod naczyniem z sernikiem i można przystępować do przygotowywania tego pysznego deseru.
Kolejną niezwykle ważną wskazówką, która jest odpowiedzią na pytanie jak piec sernik, żeby nie opadał, jest kwestia temperatury. Nie należy piec sernika w temperaturze przekraczającej 180°C, a nawet ograniczyć się do maksymalnie 150°C. Warto ustawić opcję grzania w wersji góra-dół a samą formę umieścić na środkowym ruszcie. Bardzo istotną wskazówką jest także otwieranie drzwiczek piekarnika, kiedy to będzie naprawdę konieczne. Niepotrzebna zmiana temperatury ciasta może sprawić, że będzie opadało.
Powyższe wskazówki powinny skutecznie wyeliminować problem z tym, dlaczego sernik opada po upieczeniu, czy także w trakcie obróbki termicznej.
Przeczytaj także:
- Zawód cukiernik – czyli jak zostać cukiernikiem?
- Ciasto parzone (na ptysie) – porady dla początkujących
- Prażynka do tortu – jak zrobić tort z chrupiącą warstwą?
- Co to są monoporcje i jak je zrobić?
- Jak nasze szkolenia pomogą Ci rozwinąć karierę cukierniczą?
- Krem śmietankowy – jak go przygotować?
- Wanilia w cukiernictwie. Krem waniliowy – jak go przygotować i do czego wykorzystać?
- Jak wygląda szkolenie cukiernicze? Czego się spodziewać na szkoleniach w Warsaw Academy of Pastry Arts?